This project is financed by the
European Union and the Republic of Türkiye.

Local Awareness Raising Meetings Started in İzmir

Nitrat Eylem Planları için İzleme ve Raporlama Metodolojisi Oluşturularak Tarımsal Kirliliğe Karşı Suların Korunması projesi kapsamında 25 nehir havzasında gerçekleştirilecek öncü çiftçilerin ve yerel çiftçi örgütlerininin farkındalığını artırmayı amaçlayan toplantıların ilki 18 Mayıs 2023 tarihinde Menemen Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi UTAEM’de gerçekleştirildi.

Etkinlikte, bölgeden katılan çiftçilere ve yerel çiftçi örgütlerine Nitrat Eylem Planları ve iyi tarım uygulamalarının hayata geçirilmesindeki rolleri ve sorumluluklarına ilişkin olarak bilgilendirmeler yapıldı.

Açılış konuşmalarını Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanı Saliha Akbaş ve UTAEM Müdür Yrd. Dr.Zübeyde Albayram Doğan'ın yaptığı etkinlikte katılımcılara proje uzmanı ve akademisyenleri tarafından kapsamlı sunumlar yapıldı.

Etkinlik kapsamında Proje takım lideri Henry JOERGENSEN yürütülen projeye ilişkin bilgiler verirken, Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanlığı Çalışma Grup Sorumlusu Yusuf GÜRBÜZ Bakanlık tarafından yapılan çalışmaları sundu. Proje uzmanları Doç. Dr. Bihter ESETLİLİ, Prof. Dr. Yusuf KURUCU, Prof. Dr. Levent BAŞAYİĞİT ise nitrat eylem planları ve iyi tarım uygulamaları konusunda kapsamlı teknik bilgiler aktardı.